Ravens News · 2017-2018 ROHS Athletics: Year in Review


2017-2018 ROHS Athletics: Year in Review

Ravens,

Now that we have arrived in July, it is time to reflect on an awesome 2017-2018 ROHS Raven Athletics school year.  We have taken great strides and continue to push for consistent improvement.  We are so proud of our athletes and coaches for their time, dedication, and commitment, both on the competitive fields, but more importantly, off the field and within the classroom.  They have grown as athletes and as people, demonstrating the positive impact and influence that we expect from Raven Nation.  Please take a minute to read through our 2017-2018 highlights:

Participation

332 total student athletes

ROHS Academic Excellence (3.5 or higher cumulative GPA *Freshman not eligible)

57 total athletes earned Academic Excellence

Teams with the most athletes earning Academic Excellence- Swim (Girls) 14, Cross Country (Boys) 11, Tennis (Boys) 10

Fall Team Highlights

Tennis (Boys): OAA Blue- 2nd place

Volleyball: OAA Blue- 3rd place

Cross Country (Boys): OAA White- 2nd place

Football: MHSAA Playoff qualifiers

Fall OAA All League Athletes

Soccer (Boys): Carson Kollins (Sr), Archer Guanco (Fr), Joseph Borski (So)

Swim & Dive (Girls): 200 IM – Julia Boswell (Sr), Top Senior – Julia Boswell

Tennis (Boys): Daniel Romito (Jr), Jonah Kubicek (Jr), Jimmy Guest (Sr) , Asher Howarth (So), Donovan Burleigh (Jr)

Volleyball: Sierra Randle (Jr), Anna Hasley (Sr)

Cross Country (Boys): Marcus Jackson (Sr), Drew Meinecke (Jr)

Cross Country (Girls): Katherine Forsyth (Sr)

Football: Patrick Tesho (Sr), Cody Remick (Jr), Grant Gibson (Sr), Sam Tikkanen (Sr), Esteban Leija (Sr), Jacob Isaacson (Sr), Carter Ellis (Sr)

Golf (Girls): Emma Levitt (Sr)

Fall Sports OAA Coach of the Year

Swim (Girls): Tracy Kalinowski

Participation

204 total student athletes

ROHS Academic Excellence (3.5 or higher cumulative GPA)

44 total athletes earned Academic Excellence

Teams with the most athletes earning Academic Excellence- Swim (Boys) 9, Dance 7, Freshman Girls Basketball 7

Winter Team Highlights

Basketball (Girls): OAA White Champions

Bowling (Girls): OAA White- 3rd Place

Swim and Dive (Boys): OAA Blue Champions

Dance: 14th in the Nation, Hip-Hop

Winter OAA All League  Athletes

Basketball (Boys): Muhammad Zoure (Sr)

Basketball (Girls): Samantha Potter (Jr), Jessica Adams (Jr), June Donnellon (Sr), Honorable Mention; Clare Kochanski (Sr)

Bowling (Girls): Daisy Ozdych (Sr)

Competitive Cheer: Emily Hurst (Sr), Honorable Mention; Ashley Bleecker (Sr)

Hockey: Nick Councilor (Sr), Ross Koerber (So), Stephen Metcalfe (So)

Swim and Dive (Boys): 100 Freestyle John Cook (So), 500 Freestyle Tim Stanley (Fr), 200 Free Relay – Mason Solecki (Fr), John Cook (So), Adam Smigelski (Sr), Tim Stanley (Fr), 400 Free Relay – Mason Solecki (Fr), John Cook (So), Matt Leman (Sr), Tim Stanley (Fr)

Wrestling: Earle Weaver (S0), Alex Britt (Jr), Josh Weyer (Sr)

Winter Sports OAA Coach of the Year

Basketball (Girls): Brian Sopata

Participation

360 total student athletes

ROHS Academic Excellence (3.5 or higher cumulative GPA)

135 total athletes earned Academic Excellence

Teams with the most athletes earning Academic Excellence- Track (Boys) 23, Track (Girls) 18, Varsity Soccer (Girls) 13

Spring Team Highlights

Tennis (Girls): OAA Blue- 2nd place

Track (Boys): OAA Gold- 3rd place

Track (Girls): OAA Gold- 2nd place

Baseball: OAA Gold- 2nd place

Spring OAA All League Athletes

Tennis (Girls): Olivia Weiss (Fr), Maya Soleimani (Jr) , Emma Noechel (Sr) , Brooke Blackwell (Jr), Laura Lynch (Jr) , Maria Pacifico (Jr)

Track (Boys): 400 M Dash- Mohammed Zoure (Sr), 800 M Run- Marcus Jackson (Sr), Robert Dwyer (Sr), 1600 M Run- Marcus Jackson (Sr), Tyler Cross (Jr), 3200 M Run- Drew Meinecke (Jr), Adam Hill (So), 110 Hurdles- Victor Davis (So), 300 Hurdles- Victor Davis (So), 1600 M Relay- Mohammed Zoure (Sr), Robert Dwyer (Sr), Tyler Cross (Jr), Marcus Jackson (Sr), Shotput- Hunter Major (Sr), Discus- Cody Remick (Jr), Grant Gibson (Sr), High Jump- Alex Been (Jr.), Mohammed Zoure (Sr)

Track (Girls): 200 M Dash- Jessica Akhahon (So), Ramata Manneh (So), 400 M Dash- Samantha Potter (Jr), Elinor Kochanski (So), 800 M Run- Katherine Forsyth (Sr), 1600 M Run- Katherine Forsyth (Sr), Saffron James (So), Malina Wojtylo (Jr), 3200 M Run- Christina Liu (Sr), Nicole Morehouse (Fr), Emma Forsyth (Fr), 100 Hurdles- Elinor Kochanski (So), 400 M Relay- Ramata Manneh (So), Clare Kochanski (Sr), Oluwatope Adesanya (Fr), Natalie Lambert (So), 1600 M Relay- Katherine Forsyth (Sr), Clare Kochanski (Sr), Jessica Akhahon (So), Samantha Potter (Jr), 3200 M Relay- Annabelle Knott (Fr), Camden Kochis (Fr), Tara Shoup (So), Ava Fall (Sr), Shotput- Lauren White (So), Sara Larson (Sr), Taryn Morrow (Jr), Discus- Taryn Morrow (Jr), Samantha Potter (Jr), Finnley Thorpe (Sr), High Jump- Clare Kochanski (Sr), Allycia Lemme (Sr), Long Jump- Elise McCutchen (Sr)

Lacrosse (Girls): Sarah Caimotto (Sr)

Lacrosse (Boys): Ryan Iles (Sr) , Colin Panyard (Jr)

Baseball: Jake Isaacson (Sr), Matt Isaacson (So), Sean Marshall (Sr), Bryce Dunscombe (So)

Softball: Sierra Randle (Jr), Marissa Krynak (Sr)

Soccer (Girls): Kira Lacombe (Sr) , Lucy Donnellon (Sr), June Donnellon (Sr), Sarah Ammon (Fr), Elizabeth Ammon (So)

Golf (Boys): Marcus Gardner (So)

College Bound Student-Athletes

For the most up-to-date information on our 2018 college bound student-athletes. please click on the following link: College Bound Student-Athletes

Congratulations to all of our Athletes, Coaches, and Fans on a great 2017-2018 campaign.  Thank you, in particular, to our Senior Athletes and Parents for your energy, effort, enthusiasm, and commitment to the Royal Oak community.  We are currently working hard and optimistically anticipate a great 2018-2019.

GO RAVENS! GORO!